5 pomysłów na podsumowanie roku, dzięki którym wejdziesz w nowy rok z wdzięcznością
5 pomysłów na podsumowanie roku, dzięki którym wejdziesz w nowy rok z wdzięcznością
Końcówka roku to dla wielu czas podsumowań. Te 5 prostych rytuałów pomogą Ci zakończyć Twój rok z wdzięcznością i otworzyć się na to, co czeka w nowym roku!

Lista tematów poruszanych w tym artykule

Ostatnie dni grudnia często przeznaczamy na podsumowanie kończącego się roku. Wypisujemy rzeczy, które udało nam się osiągnąć i podróże, których mogłyśmy doświadczyć. Czasami jednak to podsumowanie pozostawia nas z poczuciem, że mogłyśmy wyciągnąć więcej z tego czasu. Kiedy porównujemy nasz rok z naszymi postanowieniami noworocznymi, często okazuje się, że nie było do końca tak jak tego chciałyśmy. W tym artykule dzielę się pięcioma pomysłami na podsumowanie roku w taki sposób, by zakończyć go z wdzięcznością i wejść w nowy rok ze świeżą energią.

Po co robić podsumowanie roku?

Rytuał podsumowania roku jest praktykowany przez wiele osób na całym świecie. To dobra okazja, by zamknąć pewien etap, zostawić za sobą to, co było i otworzyć się na nowe doświadczenia. To ważne, ponieważ badania pokazują, że mamy większą skłonność rozpamiętywania rzeczy i zdarzeń niezakończonych, niezwieńczonych klamrą. Być może podsumowanie roku będzie więc dla Ciebie szczególnie pomocne, jeśli doświadczyłaś w tym czasie bolesnych sytuacji, do których nie chcesz już wracać.

Zachęcam Cię też do tego, byś nie stawiła sobie trudnych do wykonania postanowień na nowy rok. Każda zmiana – nawyków, zachowania, sposobu myślenia itp. – wymaga czasu i pracy. Nierealistyczne oczekiwania i wymagania wobec samej siebie mogą spowodować, że przy następnym podsumowaniu roku, będziesz czuła się niewystarczająca i przygnębiona. Zamiast tego, wypróbuj metodę małych kroczków.

5 pomysłów na podsumowanie roku

Jak więc podsumować rok tak, by odczuwać spełnienie i wdzięczność za ten czas? Przygotowałam dla Ciebie kilka pomysłów, które możesz wykorzystać. Wszystkie są bardzo proste i nie wymagają specjalnych umiejętności, dużego nakładu czasu ani pieniędzy. Możesz wykonać wszystkie, ale możesz też wybrać taki, który wydaje Ci się najbardziej odpowiedni. Postaraj się znaleźć w swoim dniu czas tylko na to podsumowanie i upewnij się, że nic nie będzie Cię rozpraszać.

1. Zrób listę lekcji

Lista lekcji będzie dla Ciebie szczególnie pomocna i uwalniająca, jeśli kończący się rok był dla Ciebie trudny i pełen wyzwań. Ale powiedzmy sobie wprost – nie ma roku, w którym zabrakłoby takich sytuacji. Dlatego tym prostym rytuałem postarasz się wyciągnąć lekcje z tych doświadczeń – tak, byś mogła zabrać je ze sobą w następny rok.

Weź kartkę i długopis lub telefonowe notatki i wypisz od punktów wszystkie rzeczy, których nauczył Cię ten rok. Postaraj się przypomnieć sobie wszystkie takie chwile, które były dla Ciebie nowe lub wyjątkowo trudne. To często na nich uczymy się najwięcej. I pamiętaj, że te lekcje zostaną z Tobą tak długo, jak długo zdecydujesz się o nich pamiętać.

2. Stwórz słoik sukcesów

Słoik sukcesów jest dobrą okazją do docenienia siebie. Wyciągniesz z tego rytuału dużo, jeśli starasz się zbudować poczucie własnej wartości i stabilną samoocenę. I niech nie zmyli Cię nazwa – ta praktyka jest dla Ciebie, nawet jeśli nie zostałaś mistrzynią olimpijską!

Do tego podsumowania roku będziesz potrzebować szklany słoik (lub inne zamykane pudełko), plik kwadratowych karteczek na biurko i coś do pisania. Na każdej karteczce napisz jedną rzecz, jaką udało Ci się w tym roku osiągnąć. Coś, za co jesteś z siebie dumna. Coś, co Ci się udało. Ważne jest to, żebyś wzięła pod uwagę też te małe, codzienne sukcesy. Postaraj się wrócić pamięcią do takich chwil, kiedy np. wyrobiłaś się z trudnym projektem w bardzo krótkim czasie, gdy zdążyłaś na czas na ważne spotkanie czy ugotowałaś wyjątkowo pyszne spaghetti. Pamiętaj, że te małe sukcesy są równie ważne jak te duże, życiowe.

Gdy karteczki są już gotowe, złóż je i wrzuć do słoika. Postaw go w widocznym miejscu i wracaj do niego za każdym razem, gdy zwątpisz w siebie. Możesz kontynuować ten rytuał przez następny rok. Zamiast podsumowania roku pod jego koniec, możesz też wrzucać karteczki na bieżąco.

3. Skorzystaj z Pytań na podsumowanie roku

Pytania na podsumowanie roku to bardzo złożony i refleksyjny rytuał. Będzie dla Ciebie pomocny w każdym scenariuszu – zarówno, gdy Twój rok był pełen radości, gdy był pełen trudnych wyzwań, jak i gdy sama nie wiesz, jaki dokładnie był.

Do tego podsumowania roku będziesz potrzebować przede wszystkim listy z pytaniami. Możesz ją za darmo pobrać w mojej Bibliotece Darmowych Materiałów (klik). Jeśli jeszcze nie masz do niej hasła, wystarczy, że zapiszesz się do mojego newslettera – swoje hasło do wszystkich materiałów, otrzymasz ode mnie mailem.

Gdy będziesz już miała swoją listę z pytaniami, będziesz mogła wydrukować plik i wpisać swoje refleksje w wyznaczonym miejscu lub odpowiedzieć na osobnej karce czy w swoim dzienniku.

4. Oczyść swoją przestrzeń

Oczyszczenie przestrzeni to rytuał na każdą porę, ale pod koniec roku jest zdecydowanie najbardziej potrzebny i uwalniający. Będzie dla Ciebie szczególnie pomocny, jeśli czujesz rozdrażnienie i dyskomfort na myśl o tym zadaniu 😉

Wystarczy, że znajdziesz taką przestrzeń, która najbardziej potrzebuje Twojej uwagi. Jeśli taką masz, z pewnością właśnie o niej myślisz. Najpierw zastanów się, jak ta przestrzeń wpływa na Twoje codzienne życie i jak wpływała na nie przez ubiegłe miesiące. Być może przez bałagan w swojej szafie nie miałaś ochoty wstawać do pracy, bo przerażało Cię to, czy znajdziesz w niej coś wyprasowanego do ubrania? A może szuflada z nieuporządkowanymi dokumentami sprawiała, że stresowałaś się na samą myśl konieczności załatwienia jakiejś urzędowej sprawy?

Uwolnij siebie i tę przestrzeń od chaosu, jaki w niej panuje. Postaraj się nie postrzegać tego jako obowiązek. Zamiast tego, popatrz na to jak na oczyszczający rytuał. Możesz też spróbować wdrożyć w życie zasadę 20 minut, czyli każdego dnia ustawiać minutnik na ten czas i oczyszczać przestrzeń wokół – tyle, ile zdążysz. To pomoże Ci utrzymać spokój wewnętrzny i porządek w Twoim otoczeniu.

5. Napisz do siebie list

Pisanie listu do samej siebie to niezwykle wartościowy i sentymentalny rytuał. Będzie dla Ciebie idealny, jeśli pragniesz zbudować lepszą relację ze samą sobą. Pozwoli Ci otworzyć się na siebie i okazać sobie wyrozumiałość oraz troskę. Będzie też dobrą okazją na zrozumienie siebie, swoich pragnień, potrzeb i bycie szczerą ze samą sobą.

Do tego podsumowania roku przyda Ci się coś do pisania, kartka i koperta, którą można zakleić. Rytuał polega na tym, żebyś napisała list do samej siebie z przyszłości. Opisz w nim wszystko to, co chciałabyś sobie przekazać, obiecać, wytłumaczyć, życzyć… Pamiętaj, by przesłać też do siebie intencję. Pomyśl o tej sobie, która otwiera ten list za rok i wyślij jej myśli pełne dobra, miłości i wyrozumiałości. Przekaż jej, że kochasz ją, niezależnie od tego, co wydarzyło się w tym roku.

A teraz zamknij dobrze kopertę i schowaj ją tak, byś ją znalazła 😉 Otwórz list pod koniec następnego roku. Ten rytuał możesz wtedy powtórzyć i uczynić go swoją własną końcoworoczną tradycją.

A kiedy podsumujesz już swój rok

A kiedy podsumujesz już swój rok i będziesz gotowa, by przywitać nowe z otwartymi ramionami, gorąco zapraszam Cię do dołączenia do Akademii Wysoko Wrażliwej (kliknij, by poznać ją bliżej). Przygotowałam tam dla nas materiały wideo, zeszyty ćwiczeń, afirmacje audiowizualne i warsztaty z wyjątkowymi Gośćmi. Wszystko zamknięte w 6 modułach tematycznych: Przekonania, Poczucie własnej wartości, Wrażliwość, Samoakceptacja, Dialog wewnętrzny i Relacja ze sobą a relacje z innymi.

Ta edycja Akademii jest nastawiona na poznanie i zrozumienie siebie, zbudowanie relacji ze sobą. Bo wierzę, że zmiana zaczyna się od nas. Jeśli masz ochotę dołączyć w tej podróży do mnie i innych wspaniałych kobiet, kliknij tutaj, by zobaczyć, co przygotowałam dla nas w Akademii. I pamiętaj, że w przedsprzedaży możesz do niej dołączyć tylko do końca grudnia.

A teraz powiedz – który z pomysłów na podsumowanie roku najbardziej do Ciebie przemawia? A może masz swoje rytuały? Podziel się w komentarzu i poznajmy się bliżej!

Autor i źródło zdjęcia: Yuri Manei, Pexels

UDOSTĘPNIJ TEN POST

KATEGORIE: ,

popularne artykuły

4 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Plakaty pełne wrażliwości

Świąteczny powrót plakatów! 🎄

Ostatni w tym roku drop plakatów już jest! 🎁

Plakaty z ostatnich dwóch dropów powędrowały już do swoich nowych domów i z tego co wiem – mają się u Was świetnie.

Zapraszam Cię do mojego sklepu, gdzie znajdziesz cztery wzory wspierających plakatów.

Dołącz do Akademii

zapisy tylko do końca stycznia ❤️

Zostań Rozwojowniczką!

.. i każdego miesiąca otrzymuj nowy zeszyt ćwiczeń rozwojowych.