Dzień Dobry, Jestem Wysoko Wrażliwa. Czyli Jaka?
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Dzień Dobry, Jestem Wysoko Wrażliwa. Czyli Jaka?
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Mówię o sobie, że jestem wysoko wrażliwa, nawiązując do nazwy zaproponowanej przez dr Elaine Aron. Czym jest wysoka wrażliwość i co to znaczy być WWO?

Lista tematów poruszanych w tym artykule

Gdy zrozumiałam, że jestem wysoko wrażliwa (czyli należę do osób wysoko wrażliwych), po raz pierwszy poczułam, że moje emocje i myśli są ważne, a nie “przesadzone”. Uświadomiłam sobie też, jak potrzebna jest świadomość tego, że istnieją różne poziomy wrażliwości, przez co różne osoby mogą odbierać te same sytuacje w zupełnie inny sposób. Dlatego właśnie, by pisać o wysokiej wrażliwości i o tym, czego uczę się podczas mojej drogi do poznania samej siebie, postanowiłam założyć tego bloga. I dzisiaj serdecznie witam Was w moim pierwszym artykule.

Kim jest osoba wysoko wrażliwa?

Mówię o sobie, że jestem wysoko wrażliwa, nawiązując do nazwy zaproponowanej przez amerykańską psycholożkę Elaine Aron. To właśnie jej prace uznaje się za początek badań nad wysoką wrażliwością. Wysoko wrażliwa osoba (w skrócie WWO) to osoba posiadająca cechę wysokiej wrażliwości, która powoduje różnice w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego. Różnica ta polega na bardzo wzmożonym i głębokim odbieraniem docierających do mózgu bodźców.

Na wysoką wrażliwość składa się cecha temperamentu zwana wrażliwością sensoryczną. Badania dowodzą, że w przypadku wysokiej wrażliwości towarzyszy temu również umiejętność wychwytywania niuansów otoczenia, wzmożona empatia oraz skłonność do szybkiego przebodźcowania.

Newsletter Wysoko Wrażliwej

Zapraszam Cię do mojego newslettera w ramach którego otrzymasz ode mnie list raz w tygodniu oraz dostęp do biblioteki z materiałami do pobrania.

Wyślę do Ciebie tylko jednego maila tygodniowo – zero spamu! Biblioteka materiałów do pobrania: link.

O czym warto pamiętać w kontekście wysokiej wrażliwości?

 1. Wysoka wrażliwość nie jest chorobą ani zaburzeniem. Nie jest też skutkiem żadnej choroby ani zaburzenia. Wysoka wrażliwość jest cechą temperamentu.
 2. Wysoka wrażliwość występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Z badań wynika, że osoby płci męskiej i żeńskiej dziedziczą tę cechę równie często. Czyli nie jest tak, że kobiety są bardziej wysoko wrażliwe ani że jest ich więcej niż wysoko wrażliwych mężczyzn.
 3. Wysoka wrażliwość jest cechą, którą wysoko wrażliwe osoby mają od urodzenia. Więc wysoko wrażliwe są również dzieci.
 4. Wysoka wrażliwość nie jest jednoznaczna z byciem introwertykiem. Tak samo jak nie każdy introwertyk należy do osób wysoko wrażliwych. Szacuje się, że nawet 30% wysoko wrażliwych to ekstrawertycy.
 5. Wysoka wrażliwość nie sprawia, że z osobami z tą cechą należy obchodzić się jak z jajkiem. Wysoko wrażliwe osoby nie są słabe ani przewrażliwione. Mają po prostu takie potrzeby, których nie podziela większa część społeczeństwa, ale to nie znaczy, że coś jest z nimi nie tak.
 6. Wysoka wrażliwość nie wyklucza bycia osobą szczęśliwą, spełnioną ani pewną siebie. Wysoko wrażliwe osoby mogą mieć piękne, radosne życie, mogą być zadowolone z siebie i wbrew stereotypom – nie muszą być ciągle smutne i przygnębione.
 7. Wysoka wrażliwość jest cechą wysoko wrażliwych osób, jednak nie definiuje całego ich życia. Wciąż warto siebie odkrywać i rozwijać, niezależnie od tego, czy należy się do WWO, czy też nie.
 8. Wysoka wrażliwość jest stosunkowo nowym pojęciem w psychologii. Z tego powodu nie przeczytacie o niej w podręcznikach ani nie usłyszycie na wykładach. Niektórzy psychologowie są sceptycznie nastawieni do wysokiej wrażliwości, jednak wierzę, że badania, których powstaje coraz więcej, wszystkim nam rozjaśnią tę kwestię.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wysoko wrażliwych osobach, możesz:

UDOSTĘPNIJ TEN POST

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

popularne artykuły

Wasze komentarze

 1. Trafiałam na ten blog wczoraj. Mam już prawie 30 na karku, a czuje jakby dopiero zaczęło się moje życie. WRESZCIE CZUJE SIĘ ZROZUMIANA. Dziękuję za wszystkie treści, nie mogę wzroku oderwać 💙

 2. Hej, jestem mezczyzna WWO. Sam fakt czytania tego bloga doprowadzil mnie do dreszczu, lez i kolejnego wybuchu niekontrolowanej eksplozji mysli i uczuc… Gdy cale zycie budujesz zbroje, ktora ma Cie chronic przed swiatem zewnetrznym i nagle rozumiesz, ze to tylko gleboko zakorzeniony mechanizm Twojej obrony przed tym kim mimowolnie zawsze byles. Piekne i smutne jednoczesnie…

  1. Cześć, Kamil! Dziękuję za odwiedziny, bardzo się cieszę, że jesteś! 😊 Mam nadzieję, że wiedza o wysokiej wrażliwości otworzyła Ci drogę do poznania siebie. Pozdrawiam!

 3. Piękny blog, trafiłam tu przez twojego instagrama. Od 6 lat zmagam się z głęboką depresją i ocd. Zawsze czułam się nierozumiana, samotna i “inna”. Wiele razy słyszałam, że jestem przewrażliwiona. Jedynym sposobem na wyrażanie emocji był płacz, bo było ich tak wiele, iż nie potrafiłam opisać wszystkich. Dopiero twój blog uświadomił mi, że jestem wyjątkowa, że czuje bardziej i mocniej przez to małe sukcesy cieszą mnie bardziej ale i potykanie się boli stokroć mocniej. Cieszę się, że będę mogła bardziej zrozumieć swoje “ja”, odkrywać się na nowo i wreszcie się pokochać na 100%. Pozdrawiam wszystkich wysoko wrażliwych, jesteśmy piękni! 💕

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

WysokoWrazliwa.pl

To miejsce dla każdego, kto wyciąga coś dla siebie z udostępnianych tu treści. Po prostu. Cieszę się, że jesteś! 

Paulina Hycnar - Wysoko Wrażliwa
© 2020-2021 Wszelkie prawa zastrzeżone.